A Winter's Night... DVD ajánló
2010.01.11. 19:00
Gordon Sumner, azaz Sting legfrissebb munkája a tavaly év végén kiadott If On A Winter's Night... című lemez, a Deutsche Grammophon gondozásában. Nem egy szokványos Sting CD ez, sokkal inkább a 2006-ban megjelent lantos, középkori dalokat felelevenítő Songs From The Labyrinth folytatásának tekinthető. Az új hanganyag téli szerzeményeinek háttere részletes bemutatásra került Máté Attila barátom jóvoltából itt a Sting.hu-n. Jómagam most arra vállalkozom, hogy a CD után megjelent koncert DVD-t, A Winter's Night... Live From Durham Cathedralt veszem górcső alá.
„Amikor belekezdtünk ebbe a projektbe, valójában olyan dalokat válogattunk össze, amelyek a telet ünneplik, leginkább klasszikus oldalról. De amikor a többi zenész csatlakozott hozzánk, segítettek minket az iránymutatásban. Olyan folk muzsikusok szerepelnek rajta, mint Kathryn Tickell, Mary Macmaster és további nagyon jó népzenészek Észak-Angliából és Skóciából. Így az album inkább ebbe az irányba kanyarodott el. Más lett a végeredmény, mint amilyennek kezdetben terveztük, de azt hiszem nagyszerű lett. Maradtak benne azért komolyzenei elemek, mint Henry Purcell nagyszerű és mély muzsikája. Egy nagyon érdekes projektnek bizonyult, bár nem gondolom, hogy népszerű poplemez lesz belőle. De azt hiszem, ez Stinget egyáltalán nem érdekli. Igazi kihívás volt. Adtunk egy koncertet a Durham katedrálisban nemrég, amely egy óriási dolog volt és rengeteg munkába telt.” - Dominic Miller
Sting az 1030-ban alapított durhami székesegyházat választotta koncertje helyszínéül, amely Anglia észak-keleti részén található, s a keresztény építészet máig egyik legszebb alkotása, 1986 óta az UNESCO Világörökségének része. Az éneklő, gitáron és lanton játszó egykori Police-frontember mellett hatalmas együttes működött közre az élő DVD-felvétel elkészítésekor: Robert Sadin zenei igazgató és karmester, Dominic Miller gitáros, Kathryn Tickell hegedűs és northumbriai dudás, Peter Tickell hegedűs, Marry Macmaster hárfás, négy vokalista, egy csellista, egy nagybőgős, egy trombitás, egy harmonikás, három ütőhangszeres, valamint egy 28 tagú nagyzenekar, egy gyermekkórus és egy táncos.
Az intró Sting suttogó narrációjával indul, ezután kezdődik az ...All This Time-hoz hasonlóan varázslatos élő show, az alábbi dalokkal:
1. The Snow It Melts The Soonest: Szép, nyugodt, Newcastle-i nóta Sting és Dominic duettje, minimális bőgő kísérettel. Kissé zavaró, hogy Sting szinte folyamatosan a padlón lévő súgógépről olvassa a dalszövegeket, azonban a székesegyház nemcsak kívülről, hanem belülről is csodálatos látványt nyújt.
2. Gabriel's Message: Sting egyik klasszikus karácsonyi dala, amelyet először a '80-as évek végén énekelt el, még abban az időben, amikor növeszteni kezdte a haját. A trombitás Chris Gekker meglehetősen bottis feelinggel fúj.
3. Soul Cake: Popos beszámolás után jönnek a halloweeni Lélek sütik, amely az egyik leginkább slágeres szerzemény az új lemezről. A szakállas Sting egy kis akusztikus gitáron penget, miközben már az egész banda bekapcsolódik, a háttérénekesek pedig lelkesen dalolnak. Az egyik résznél nekem mindig a Russians című dal refrénje ugrik be. Kathryn Tickell és öccse, Peter felállnak a helyükről és úgy szólóznak tovább hegedűiken.
4. There Is No Rose Of Such Virtue: Az első „rózsás szám” közel-keleti ízzel szólal meg, amelyen Sting saját énekét lanttal kíséri, s nagyon meghatározó a marokkói származású Rhani Krija ütőhangszeres jelenléte is ez előadás során.
5. Lo, How A Rose E'er Blooming: Sting kicsit belebakizik a felkonfba, majd a melodeon intrót követően szépen kibontakozik előttünk egy gyönyörű Michael Praetorius-szerzemény, hegedűk pizzicato játékával és northumbriai dudával.
6. Christmas At Sea: Gordon Sumner egyik kedvenc karácsonyi éneke, Mary Macmaster hárfaművész csodás kíséretével és a háttérénekesek fantasztikusan találó és hangulatos kelta énekével. A brazil Cyro Baptista ütős is kitesz magáért, aki korábban Herbie Hancock, John Zorn, Cassandra Wilson, a Spyro Gyra, Yo-Yo Ma, Laurie Anderson és Trey Anastasio zenésztársa volt. Szerintem ez az audio lemez egyik legerősebb trackje.
7. Now Winter Comes Slowly: Henry Purcell klasszikus darabja, amely több kompozícióval együtt a DVD-n tévedésből tradicionális nótaként került feltüntetésre.
8. Cold Song: Dominic Miller személyes kedvence az If On A Winter's Night...-ról, szintén Henry Purcelltől. Finom és gondolatébresztő muzsika.
9. The Burning Babe: A középkori angol író és jezsuita pap, Sir Robert Southwell versének megzenésítése a szintén angol Chris Wood jóvoltából (nem összetévesztendő a Medeski Martin & Wood bőgősével). Folkos és popos megoldás, komolyzenészek és népzenészek által előadva. Az eredeti lemezen a nóta óriási jammelésben ér véget, Jack DeJohnette dobos és Kenny Garrett szaxofonos jóvoltából.
10. Ghost Story: Sting egyik legszebb szerzeménye a Brand New Day című albumról. Az eredeti country-s verzióhoz képest ez a folkos feldolgozás is nagyon jól sikerült. A dalt az énekes a Why Should I Cry For You?-hoz hasonlóan édesapja emlékének írta, kulcssora így szól: „It's time that I confess, I must have loved you”.
11. Team Spirit: A Tickell testvérek három nótájának egyvelege (Confluence, Team Spirit, New Rigged Ship), amelyben Sting észak-kelet angliai gyökerei elevenednek meg, bár ő nem játszik bennük. Ezen dalok nem szerepelnek az új stúdió albumon, azonban korábban Kathryn Tickell meghatározó szólistája volt már több Sting-lemeznek is.
12. The Hounds Of Winter: A Mercury Falling téli témájú kezdő dala jó választásnak bizonyult erre a CD-re, illetve DVD-re is, bár személy szerint nekem ez az utóbbi, élő verzió sokkal jobban bejön.
13. Cherry Tree Carol: A vallási témájú, cseresznyefa-sztoris tradicionális dalt Sting - csakúgy mint a lemezen - egyedül adja elő, gitáron kísérve önmagát.
14. Balulalow: A skót altatódalt Peter Warlock (1894-1930) szerezte, igazi nyugtató hatású, kellemes melódia.
15. Bethlehem Down: Az audio CD egyik bónusz trackje, szintén Warlock szerzeménye, amellyel a Daily Telegraph énekíró versenyét nyerte meg. Gyönyörű kompozíció.
16. Coventry Carol: A lemezen egyáltalán nem szereplő 16. századi dal, itt egy gyermekkórus előadásában látható/hallható.
17. Lullaby To An Anxious Child: Dominic Miller és Sting szerzeménye, 1996-ból a You Still Touch Me single-ről. Igazi akusztikus csemege, Kathryn Tickell addicionális hegedűszólamával kiegészítve. A dal címét Sting mostanában átkeresztelte Lullaby For An Anxious Childra. Dom igazi flamencos ízű szólót játszik, miközben Sting bemutatja zenekarát a közönségnek.
18. I Saw Three Ships: Az 1997-ben megjelent karácsonyi válogatás-albumon, a Very Special Christmas 3-on Sting ezt a nótát énekli szinti kísérettel, itt azonban igazi örömzeneként csendül fel. Ez a nóta szintén nem szerepel az album stúdió verzióján.
19. You Only Cross My Mind In Winter: A ráadásban Sting ismét lanton ad elő egy számot, mégpedig egy Bach-szerzeményt, amelyhez ő írta a romantikus angol szöveget. Elmondása szerint ez is egy kísértettörténet.
Az audio CD egyik kiadása rendelkezik DVD melléklettel is, amely hat fejezetben, dalrészletekkel és interjúkkal teletűzdelve mutatja be 20 percben a stúdió lemez születésének körülményeit Sting toszkániai birtokán. A DVD második, extra lemeze a The Documentary címet viseli, és érdekes, 50 perces ötvözete az előző filmnek, illetve egy nosztalgikus Newcastle-i sétának, egy kocsmai mini Sting-koncertnek, réges-régi zenésztársakkal való találkozásnak, és a durhami székesegyház-beli hangverseny kéthetes előkészületeinek.
A lemez és a koncertfilm is Sting kedvenc évszakáról, a télről szól, nem pedig a kereskedelmi értelemben vett karácsonyról. Saját magamon tapasztalom, hogy minél többször hallgatom meg ezen, kissé melankolikusnak tűnő szerzeményeket, annál jobban tetszenek. Érdekes módon, Sting nem a popos, pláne nem a punkos hangját, hanem az egészen mély és lágy tónusát alkalmazza, akárcsak a Songs From The Labyrinth-en. A koncert lélegzetelállító képsorai, a gyönyörű helyszín, a hangulatos fények, a nagyszerű kameramozgások és a remek hangminőség igazi élményt varázsolhat mindenki otthonába, aki elindítja az A Winter's Night... DVD-t, természetesen egy téli éjszakán...
http://gregjazz.blog.hu
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
attis · http://sting.blog.hu 2010.01.14. 13:05:34
Azt tudtátok, hogy a '97-es I Saw Three Ships felvételében a 13 éves Sting-leány, Mickey Sumner furulyázott?
www.youtube.com/watch?v=cQBgXoH8FGk
Utolsó kommentek