Ha egy téli éjszakán... - a dalok története #3
2009.11.01. 08:00
Előző két cikkünkben négy-négy dalt hallgattunk meg Sting, If On A Winter's Night... c., most megjelent, új albumáról. A folytatásban újabb négy szám következik.
Mivel elég bonyolult megérteni miért nyúlt a Roxanne énekese a hagyományos brit népköltészethez, klasszikus zeneszerzőkhöz és írókhoz, érdemes utánanézni a dalok eredetének, illetve a művek által tárgyalt témáknak.
Indítsuk el a lejátszót:
9. Now Winter Comes Slowly - A tél lassan közelít
Zene: Henry Purcell, Szöveg: Thomas Betterton, Hangszerelés: Sting
Egy újabb Purcell áriához érkeztünk. Talán így akar adózni az egyik legnagyobb angol, barokk zeneszerző előtt Sting, Purcell születésének 350. évében. Ez a szomorkás, a tél hidegét érzékeltető dalocska, valójában Purcell másik nagy művéből a "Tündérkirálynő" c. operából való, ami viszont nem más, mint William Shakespeare vígjátékának, a Szentivánéji álomnak a zenei feldolgozása.
Sting a vidám darab leghidegebb részét választotta ki mostani albumához. A vokál mellett csak vonósokat hallhatunk, no és egy kis szintetikus atmoszférát, ami a hideg jégcsapokat még jobban érzékelteti. Ebben a videóban Jonathan Stuckey énekli a Purcell áriát.
Sting-vokál, Daniel Hope-hegedű, Dov Scheindlin-mélyhegedű, Melissa Meell-cselló, Ira Coleman-bőgő, Robert Sadin-hangeffektek
10. The Hounds Of Winter - A tél kopói
Zene és szöveg: Sting
Végre egy ismerős darab. A The Hounds Of Winter az 1996-os Mercury Falling album legelső dalaként vált ismertté, de ismert még a 2001-es ...All This Time koncertlemezen található változata is a dalnak. Első sora a '96-os lemez névadója is lett, amelyet több változatban is lehet értelmezni. Merkúr elbukik avagy a higanyszál esik. Sting zenekara egyébként a Mercury Falling turnén is az első dalként játszotta a nótát, még Vinnie Colaiuta pergőjével indítva a dalt, a billentyűknél pedig az azóta elhúnyt Kenny Kirkland billentyűzött. Ehhez a dalhoz most viszont meghívást kapott David Sancious ('91-'94 között Sting zongoristája), aki Julian Sutton mellett orgonázik a dalban.
A nóta mostani változata sokkal szabadabban, kötelékektől mentesen indul és csak később, a harmadik versszaknál kapjuk meg a jól ismert verzió rockosabb ütemeit, de szigorúan most is népi hangszereken. Egyedül csak Dom cifra akusztikus gitárjátéka fordul el néha a rock felé.
A nóta egyébként egy elhagyott szerelmesről szól, aki füléig húzott kabátban sétál a hidegben, és persze csak a tél kopói kísérik őt. Már csak a tipikus stinges farkasvonyítás hiányzik a Hounds Of Winter végéről.
The Hounds Of Winter, ...All This Time, Live, 2001/09/11, Tuscany
Sting-vokál, Dominic Miller-gitár, Julian Sutton-organa, Kathryn Tickell-hegedű, Vincent Segal-cselló, Mary Macmaster-hárfa, Cyro Baptista-ütősök, Bijan Cheminari-ütősök, Lisa Fischer-vokálok, John Ellis-basszus klarinét, David Sancious-orgona, Bashiri Johnson-ütősök
11. Balulalow
Zene: Peter Warlock, Szöveg: Tradícionális, Hangszerelés: Sting
A Balulalow tradícionális szöveggel és Peter Warlock XX. századi angol-welszi zeneszerző (Bartók Béla pályatársa és nagy rajongója) 1919-es kompozíciójával került Sting téli albumára. A bibliai témájú altató gyakran feldolgozott ének a templomi kórusok műsorában és sűrűn fordul elő a karácsonyi válogatásokon is. Talán a King's College kórusának felvétele hasonlít a legjobban a Stingtől hallható változatra is.
A fődallamot a háttérvokálos másik szólama, valamint a kórus fülbemászó, altató zümmögése teszi még élvezetesebbé. A középrészben aztán megszólal Chris Botti tiszta, egyszerű trombitaszólója is.
Sting-vokál, Jasmine Thomas-háttér vokál, Vincent Segal-cselló, Charles Curtis-cselló, Chris Botti-trombita, Daniel Druckman-pergődob, Lisa Fischer-háttérvokál, Bashiri Johnson-dob, Strings of Musica Aeterna-vonós kamara zenekar
12. Cherry Tree Carol - A cseresznyefa
Tradícionális, Hangszerelés: Jean Ritchie
A tradícionális folkdal homályosan követi a bibliai szöveget (Máté, 20); a dal változatai Európa és Amerika szerte fellelhetők. Józsefet először féltékeny férjként mutatja be, aki Máriát kérdőre vonja a gyermek apja felől. A cseresznyefa ágának csodálatos lehajlása és a gyümölcs felkínálása azonban meggyőzi Józsefet a mennyei beavatkozásról. (Parlando, 2001/3)
A nóta több dallammal, hangszereléssel, főleg countrys változatként terjedt el az angolszász körökben. A Soul Cake-nél megismert Peter, Paul & Mary trio feldolgozása is eléggé népszerű, ahogy a Jean Ritchie féle is (1952). Sting is az ő változatát dolgozta fel. A csupasz dalban Sting egyetlen gitárral, vagy talán lantal kíséri saját énekét.
Érdekesség, és talán nem is véletlen, hogy Sting jelenlegi lemezkiadóját (Martin Kierszenbaum [B. Recluse] cége) Cherry Tree Records-nak hívják.
Sting-vokál, lant
Tartsunk újabb szünetet a következő dalok előtt...
Máté Attila
stinghu@t-online.hu
www.sting.hu
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Utolsó kommentek